These students know the science of success

The 2022 Hybrid Cariboo Mainline Regional Science Fair was held at Thompson Rivers University on April 13. KTW’s Dave Eagles visited and met some of the presenters. His photos and some information on the projects accompany the list of winning experiences.

Provincial Awards Program

British Columbia Classroom Agriculture Awards: Eboni Samaha (St. Ann’s Academy), Medical Benefits of Native Plants.

BC Game Developers Award:

Junior: Jora Singh Nahal (Dufferin Elemental), Drowsiness Detection

Senior: Jodh Singh Nahal (secondary Sa-Hali), 3D project.

BC Hydro Power Pioneer Awards: Jodh Singh Nahal (Secondary Sa-Hali), 3D project.

BC Nature Award:

Junior: Zoe Anderson (Nicola Canford Elementary School, Merritt), Feeding the World with Wastewater.

Senior: Eboni Samaha (St. Ann’s Academy), Medical Benefits of Aboriginal Plants.

BC Science Teacher Awards: Carter Boyko (Dufferin Elementary), Be smart.

Innovate BC Young Innovator Scholarship: Jodh Singh Nahal (Secondary Sa-Hali), 3D project.

Julia Lane Award: Eboni Samaha (St. Ann’s Academy), Medical Benefits of Native Plants.

Michael Crooks Physics Prize: Blake Robinson (Nicola Canford Elementary, Merritt), Amounts of Pressure in a Football.

Women in Engineering and Geosciences Award: Kayla Hermiston (St. Ann’s Academy), Analysis of Cancer Treatments.

Genome BC Fellowship Nomination: Jodh Singh Nahal (Secondary Sa-Hali), 3D project.

Julia Lane Fellowship Nomination: Kayla Hermiston (St. Ann’s Academy), Analysis of Cancer Treatments.

Local rewards

Novice: Johannes Campbell (Lloyd George Elementary), How do different lights affect photosynthesis?

Junior: Jora Singh Nahal (Dufferin Elementary), drowsiness and speech detection robot for safe driving.

Intermediate: Ansh Vashisht (St. Ann’s Academy), defense against E. coli.

Top Three Senior and TRU Top Science Award: Jodh Singh Nahal (Secondary Sa-Hali), 3D project.

Student Choice Award: Jake Voigt (Nicola Canford Elementary, Merritt), Grass-Fed Beef vs. Grain-Fed Beef.

Qualifications for national championships in May:

• Jodh Singh Nahal (Secondary Sa-Hali), 3D project.

• Kayla Hermiston (St. Ann’s Academy), Analysis of Cancer Treatments.

• Ansh Vashisht (St. Ann’s Academy), defense against E. coli.

• Eboni Samaha (St. Ann’s Academy), Medical Benefits of Native Plants.

• Jora Singh Nahal (Dufferin Elementary), drowsiness and speech detection robot for safe driving.

Leave a Comment